دوشنبه 29 بهمن 1397 12 جمادى الثانية 1440 18 فوریه 2019
تاریخ : پنجشنبه 1 آذر 1397
کد 34

بهروز مهدوی، دبیر شواری مبارزه با مواد مخدر استان در همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان سراب:

بهترین راه مبارزه با مواد مخدر حفظ افراد سالم جامعه است

بهروز مهدوی، دبیر شواری مبارزه با مواد مخدر استان در همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان سراب بهترین راه مبارزه با مواد مخدر را حفظ افراد سالم جامعه عنوان کرد.
بهروز مهدوی، دبیر شواری مبارزه با مواد مخدر استان در همایش پیشگیری از اعتیاد شهرستان سراب بهترین راه مبارزه با مواد مخدر را حفظ افراد سالم جامعه عنوان کرد.
دبیر مبارزه با مواد مخدر استان گفت: در رابطه با مبارزه با مواد مخدر بحث ها و تحقیقات مفصلی صورت گرفته و آنچه که انتظار است افرادی که در خصوص آسیب ناشی از مصرف مواد مخدر آگاهی ندارند به افرادی که بی اطلاع هستند آگاهی های لازم را دهند.
 وی بهترین راه مبارزه با مواد مخدر را معتاد نشدن عنوان و ادامه داد: اگر بتوانیم افراد سالم جامعه را حفظ کنیم بزرگترین خدمت را به جامعه انجام داده ایم و باید با اطلاع رسانی، مانع درگیر شدن افراد سالم به اعتیاد شویم چرا که برگشت از اعتیاد امکان ندارد و تنها 10 الی 15 درصد افراد معتاد می توانند بهبود یابند.
مهدوی محور توسعه در جامعه را وجود سرمایه انسانی سالم عنوان و افزود: هزینه ای که افراد معتاد به جامعه تحمیل می کند به مراتب از هزینه های فرد سالم بیشتر است، انسان سالم محور توسعه است و با انسان بیمار نمی توان توسعه پیدا کرد.
امروز مواد مخدر در بحث سودآوری با نفت، توریسم، فروش اسلحه در یک ردیف قرار گرفته اند،  و سود سرشاری نسیب قاچاقچیان مواد مخدر می نماید.
مشاور عالی استاندار اظهار کرد: یک نفر معتاد حداقل 10 نفر را می تواند دردام اعتیاد گرفتار کند و اولین فردی که بعد از خود فرد معتاد می شود همسر و در وهله بعدی فرزندان و دوستان و اَشنایان نزدیک آن فرد است و این موضوع زنگ خطری برای جامعه است در کشور ما بالغ بر 15 میلیون از خانواده ها به صورت مستقیم و غیرمستقیم با اعتیاد سروکار دارند و با احتساب معتادین تقریبا 25 درصد جمعیت کشوردرگیر با عواقب آن هستند.
پنچ آسیب کشور طلاق، خودکشی، سرقت همسرآزاری و کودک آزاری، اختلالات روانی ارتباط مستقیمی با اعتیاد دارد.
وی ریشه اعتیاد را قلیان و سیگار عنوان کرد و خواستار جدی گرفتن این موارد از سوی جوانان شد و بیان کرد: پیش نیاز اعتیاد قلیان و سیگار است که متاسفانه این موضوع از سوی جوانان جدی گرفته نمی شود.
دبیر مبارزه با مواد مخدر استان ادامه داد: برای جلوگیری و مبارزه با اعتیاد بهترین راهکار ارتقا سطح سواد و اطلاعات اعتیاد است و باید غذای سالم، ورزش و وضعیت اقتصادی مناسبی  و شرایطی برای بهبود و پاکی فراهم شود تا افراد به سراغ اعتیاد نروند در حالی که این شرایط همگی در بسیاری از موارد فراهم نیست  و تنها اراده و تصمیم قطعی و برگشت به سمت الهی از روی صدق قلب می تواند گره گشای کار باشد.
وی افزود: افزایش اطلاعات جامعه از طریق مراکز آموزشی، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و اساتید حوزه علیمه می تواند کمک موثری در خصوص پیشگیری از اعتیاد باشد و باید تمامی اطلاعات مربوط به اسیب های اعتیاد در اختیار مردم به صورت مستمر و دائمی قرار گیرد.
وی خواستار کمک رسانی از ظرفیت ها به افراد معتاد و بهبود یافته از اعتیاد شد و تصریح کرد: شهرستان سراب با تمامی مفاخر و ظرفیت های بالایی که دارد تمامی توان خود را در راه اندازی انجمن خیریه حمایت از خانواده های معتادان به کار گیرد و با تشکیل اتاق فکر، انجمن ها از اثرات سوء مواد مخدر جلوگیری نمایند و باید دست به دست هم دهیم و از سرمایه کشور آینده سازان محافظت نماییم.
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 1 آذر 1397
  • توسط کاربر روابط عمومی