سه شنبه 20 آذر 1397 04 ربيع الثاني 1440 11 دسامبر 2018
تاریخ : پنجشنبه 1 آذر 1397
کد 30

فرماندار شهرستان سراب:

حوزه سوادآموزی نیازمند تشویق و روشهای جدید یادگیری است

ایرج ثقفی، فرماندار شهرستان سراب افزایش سوادآموزان را در گرو تشویق و به کاربست روش های جدید یادگیری دانست.
ایرج ثقفی، فرماندار شهرستان سراب افزایش سوادآموزان را در گرو تشویق و به کاربست روش های جدید یادگیری دانست.
فرماندار شهرستان سراب در جلسه پشتیبانی سوادآموزی گفت: اولین شاخص در مباحث مربوط به توسعه، شاخص توسعه انسانی است و به سبب تاثیری که بر روی سایر شاخصهای توسعه می گذارد در جوامع مختلف از اهمیت زیادی برخوردار است و آن را در اولویت قرار میدهند .
فرماندار سراب ادامه داد: افزایش امید به زندگی، سن افراد و بهره گیری از علم و تکنولوژی روز دنیا در زندگی، داشتن زندگی سالم و با کیفیت از ویژگی های شاخص توسعه محسوب می شود.
وی دسترسی به شاخص های توسعه را در گرو اهمیت دادن به علم و سواد آموزی دانست و اظهار کرد:ما اگر بخواهیم به شاخصهای توسعه انسانی در جامعه دسترسی پیدا کنیم باید به اهمیت علم و سواد اموزی پی برده و زیر ساختهای لازم را برای بالا بردن سطح علم و سواد جامعه  اماده کنیم
فرماندار سراب ادامه داد: برای ارتقا سطح سواد لازم است از نظر ذهنی و فکری به این نتیجه برسیم که جامعه باسواد بهتر میتواند در مسیر توسعه قرار گیرد.
دکتر ثقفی ادامه داد: به همین جهت هست که در جوامع توسعه یافته اهمیت بیشتری به تعلیم و تربیت میدهند تا از همان کودکی  مفهوم توسعه در اخلاق و رفتار کودکان نهادینه شود 
وی با گوشزد کردن ارتباط مستقیم بین علم و توسعه پذیری جامعه افزود: رابطه بین میزان علم و سواد جامعه با توسعه پذیری جامعه ارتباط مستقیم دارد یعنی اگر جامعه ای از نظر علمی و یادگیری جلو تر باشد میتواند زودتر در مسیر توسعه قرار بگیرد.
پس اهمیت سواد اموزی و علل تاکید بر سواد اموزی در اینجا مشخص میشود.
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم ص و امام علی ع و آیه شریف قرآن کریم در خصوص علم آموزی ادامه داد:  پیامبر اکرم ص  فرمودند علم را یاد بگیرید حتی اگر در چین باشد ، همچنین حضرت علی ع فرموده اند هرکس به من کلمه ای بیاموزد مرا بنده خود کرده است یا همچنین در قرآن کریم خداوند تبارک و تعالی در آیه 9 سوره زمر فرموده اند « قل هل يستوي  الذين يعلمون و الذين لا يعلمون إنما يتذكر اولوالالباب » آیا کسانی که میدانند و کسانی که نمیدانند یکسانند...! همه اینها نشانگر جایگاه علم و سوادآموزی در اسلام هست چرا که اگر در جامعه ای میزان سواد مردم ارتقأ یابد، سطح آگاهی مردم افزایش خواهد یافت و در نتیجه میزان استفاده مردم از خدمات و تکنولوژیهای دنیا بهبود می یابد.
دکتر ثقفی افزود: در صورتی که سطح آگاهی و استفاده صحیح از تکنولوژی میان مردم افزایش یابد، انتخاب مردم اگاهانه تر میشود و در نتیجه مدیریت جامعه هم بهتر میشود چون مدیران مجبورند خود را هر روز با علم روز تطبیق بدهند تا بتوانند در دنیای کنونی مدیریت کنند.
فرماندار سراب اظهار کرد: در جامعه با سواد عوام فریبی جایی ندارد؛ تدبیر و منطق، جای احساس را میگیرد و میزان بهره وری بالا میرود و در نتیجه توسعه در ادامه این مسیر رخ میدهد.
فرماندار سراب افزود: در این راستا بود که امام خمینی ره بنیانگذار نهضت سوادآموزی دستور ریشه کن کردن بی سوادی را در اوایل انقلاب صادر کردند و با این حرکت جایگاه سوادآموزی را در جامعه متذکر شدند.
  دکتر ثقفی با اشاره به ضرورت بازنگری  خط مش گذاران تصحیح کرد: خط مشی گذاری و تصمیم سازی در این حوزه نیاز به بازنگری دارد، باید به صورت استراتژیک به موضوع سوادآموزی اهتمام داشته باشیم و زیر ساختهای آن را فراهم کنیم و با تشویق و روشهای جدید یادگیری و استفاده از گروههای مرجع محلی بتوانیم به این امر مهم دست پیدا کنیم.
فرماندار سراب خاطرنشان کرد:  امروزه خدمات دولت الکترونیک هر روز در روستاها گسترش پیدا کرده که برای راحتی و رفاه مردم مفید خواهد بود و لازمه بهره مندی از این خدمات داشتن سواد هست که الحمدلله در روستاها هم سواد و هم علم روز به روز در حال گسترش می باشد.
   وی در پایان خواستار مشارکت بخشداران، دهیاران در ریشه کنی بیسوادی شد و ادامه داد:  من از بخشداران، دهیاران شوراها، روحانیون، افراد و گروههای مرجع درخواست میکنم مشارکت کنند تا در امر ریشه کنی بی سوادی موفق باشیم و انشالله در آینده شاهد ایرانی آباد و آزاد شویم و بتوانیم سطح رفاه عمومی مردم را ارتقا دهیم و خادمان خوبی برای مردم باشیم و تبدیل به کشور توسعه یافته شویم
 
  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 1 آذر 1397
  • ساعت 09
  • توسط کاربر روابط عمومی
نظرات شما
captcha refresh